Šodien, 12. augustā, maizes ceptuvē Lāči, maizniekmeistara Normunda Skauģa virsvadībā tika izcepts milzīgs rudzu maizes klaips, kurš svēra 73,1 kilogramu. Milzu maizes klaips tapis par godu SIA „Lāči” 18 gadu jubilejai un plašākai sabiedrībai būs apskatāms svētdien, 14. augustā, Lāču dzimšanas dienas svinību ietvaros.
Pēc izņemšanas no krāsns, maizes klaips svēra 73,1 kilogramu un tas bija 1,45 m garš un 0,72 m plats. Tas ir līdz šim Latvijā vielielākais izceptais rudzu maizes kukulis.
Lai ieliktu kukuli krāsnī bija nepieciešami divi cilvēki, jo speciāli izgatavotā milzu maizes lize vien svēra 12 kilogramus un ir 3 metrus gara un 0,7 metrus plata.
„Ar šo lielo rudzu maizes klaipu godinām Lāču 18 gadu pastāvēšanu un vēlreiz vēlamies atgādināt, ka īsta rudzu maize, kas cepta klona krāsnī kā senos laikos, ir Latvijas lepnums, kas mūs atšķir no citām tautām, tāpēc tā jātur lielā godā un jāstāsta par to citiem,” mudina SIA „Lāči” maizniekmeistars Normunds Skauģis.
Lai izceptu līdz šim lielāko rudzu maizes klaipu, bija nepieciešami 38 kilogrami rudzu milti, 6 kilogrami cukurs, kilograms ķimenes un nedaudz mazāk iesala un sāls.
Interesanti fakti par lielo rudzu maizes kukuli: tā cepšanas ilgums bija 2,4 stundas; lai atdzistu, tam nepieciešamas apmēram 15 stundas; ja Lāčos ceptu šādus kukuļus ikdienā, tad vienā mēnesī izcepto rupjmaizes kukuļu skaits būtu 19 reizes mazāks; cepšanās laikā no kukuļa izgaroja aptuveni 7-8 kilogrami ūdens.
Jau šo svētdien, 14. augustā, Lāčos (Liepājas šosejas 12. km) notiks dzimšanas dienas svinību pasākums „Rupjmaiz`s kukuls padusē”, kura ietvaros tiks visu apskatei izstādīts lielais rudzu maizes klaips un interesentiem tiks piedāvāti apskatei arī tapšanas procesa vizuālie materiāli. Pasākuma ietvaros būs svētku koncerts, radošās darbnīcas, amatnieku tirdziņš un citas aktivitātes. Sākums svētdien, 14. augustā, no pl. 12.00.
Īstas rudzu rupjmaizes tapšanai Lāčos tiek izmantotas tikai dabīgas izejvielas. Šīs maizes tapšanas kopējais laiks ir 36 stundas un ražošanas tehnoloģija ir viena no sarežģītākajām pasaulē. Tāpat kā senos laikos, mīkla tiek ilgstoši raudzēta pēc īpašās daudzpakāpju tehnoloģijas ar dabīgo ieraugu. Maizes raudzēšana notiek koka abrās. Katrs maizes kukulītis ir rūpīgi rokām veidots. Maizi cep ar malku kurinātā mūra krāsnī un liek uz sakarsēta klona – akmens virsmas. Tieši tāpat kā mūsu senči to darīja pirms simts un vairāk gadiem. Šīs maizes sastāvā ir 100% rudzu milti un tā ir bagātīgs šķiedrvielu avots.
Maizes ceptuve „Lāči” ir dibināta 1993. gadā un tā nodarbojas ar augstvērtīgu maizes un oriģinālu konditorejas produktu izstrādi. Galvenās uzņēmuma vērtības ir dabīgu izejvielu izmantošana un augsta produktu kvalitāte. „Lāču” maizes ceptuvei ir piešķirts „Zaļās karotītes” kvalitātes karogs. Pazīstamākie „Lāču produkti” ir „Īsta rupjmaize”, „Īsta saldskābmaize”, „Burkānmaize”, augļu maizes, „Valriekstu maize, kā arī kēksi, cepumi un kūkas.
Papildus informācija:
Evita Tīdmane
Mārketinga vadītāja
Mob.:+371 26146845
E-pasts: evita.tidmane@laci.lv